Türkiye Ecevit’i uğurladı
Türkiye, eski Başbakan Bülent Ecevit’i son yolculuğuna uğurladı. Ecevit’in naaşı GATA, DSP Genel Merkezi ve TBMM’de düzenlenen törenlerin ardından Devlet Mezarlığı’nda toprağa verildi.
 
Nilgün Balkaç / Esil Şirin / Sezer Kılıç / Didem Tuncay / Sibel Erdem
NTV-MSNBC VE AJANSLAR
16 Kasım 2006

ANKARA - Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, devlet protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Başta Kızılay Meydanı ile GATA’nın önündeki Tevfik Sağlam Caddesi olmak üzere birçok meydan ve üst geçide “Milletimizin Başı Sağolsun” yazan, Ecevit fotoğrafının bulunduğu siyah pankartlar asıldı.

Ecevit’in cenazesi nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alınırken, tören için 11 bin 500 polis ile 1000 asker görev yaptı.

İLK TÖREN GATA’DA
Bülent Ecevit için ilk tören, rahatsızlandığı 18 Mayıs’tan hayata veda ettiği 5 Kasım’a kadar yaşam mücadelesi verdiği GATA’da düzenlendi. GATA morgunun bulunduğu ve çıkışı “Cennet Kapısı” olarak adlandırılan salonda törene katılanlar toplandı.

Törene, Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, üst düzey askeri personel katıldı.

Bülent Ecevit’in Türk bayrağına sarılı tabutu askerlerin omuzunda salondaki katafalka konuldu.

Ecevit’in naaşını partililer GATA’nın nizamiyesinden çıkarken alkışlarla uğurladı. Bu sırada bazı vatandaşların ağladığı görüldü. Cenaze aracının ön camına Ecevit’in kasketli, el sallayan portre fotoğrafı yerleştirildi.

DSP GENEL MERKEZİ’NDEKİ TÖREN
Bülent Ecevit’in naaşı, sabah saatlerinde GATA’dan alınarak, ilk törenin yapılacağı DSP Genel Merkezi’nin önüne getirildi. Burada gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşunun ardından, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer bir anma konuşması yaptı.

Sezer, “İlkelerine bağlı kalarak, millete hizmet yolunda başarıya ulaşacağız. Uzlaşıyı, işbirliğini, güç birliğini hep ön planda tutacağız. Seni kaygılandıran tehdit ve tehlikelere de asla fırsat vermeyeceğiz. Milletimiz fırsat vermeyecek. Seni hep seveceğiz, seni hep özleyeceğiz” dedi.

TBMM’DE DÜZENLENEN TÖREN
TBMM’deki devlet töreninde ana binanın giriş merdivenleri katılımcılar tarafından tamamen dolduruldu. Ecevit’in naaşını taşıyan cenaze arabası, Dikmen kapısından tören alanına getirildi.

Ecevit’in özgeçmişinin okunmasının ardından, TBMM’de görevli polis memurları, naaşı omuzlarına alarak katafalka taşıdı. Naaşın katafalka konulmasının ardından 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Meclis’teki törene, eşi Rahşan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Cumhurbaşkanları Kenan Evren ve Süleyman Demirel, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Hürparti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ABD Büyükelçisi Ross Wilson da katıldı.


VATANDAŞLARDAN LAİKLİK MESAJI
Meclis’teki törenin ardından, Ecevit’in naaşının Kocatepe Camii’ne getirilmesi sırada havaya güvercinler uçuruldu. Kocatepe Camii’nin avlusunda toplanan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen kalabalık, Ecevit’in naaşını “Halkçı Ecevit. Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganlarıyla karşıladı.

Ayrıca, “Laiklik adam olmaktır. Atam izindeyiz. Lütfen irticaya haddini bildir” şeklindeki dövizler de dikkat çekti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın camiye gelişi sırasında, bazı vatandaşların “Satılık toprak yok”, “Kıbrıs satılık değil” şeklinde slogan attıkları duyuldu. Cumhurbaşkanı Sezer ile Org. Büyükanıt’ın cami avlusuna girişi sırasında da vatandaşlar, “Türkiye sizinle gurur duyuyor”, “Çankaya laiktir laik kalacak” sloganları attılar.

Bülent Ecevit’in naaşı, askerler tarafından, Ecevit’in fotoğrafını taşıyan bir asker eşliğinde alkışlar arasında cenaze namazının kılınacağı bölüme götürülerek, musalla taşına konuldu.

Ecevit’e “Karaoğlan” ismini veren Şehzade Şahin protokolde, Rahşan Ecevit ile birlikte “ailesi” yazılı bölümde yer aldı. Şehzade Şahin, tören sırasında üzerinde, “Karaoğlan adını verdim sana, yakıştı. Bütün haklarımız helal olsun” yazılı döviz taşıdı.

Öte yandan, camiye arka kapıdan giren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise doğruca öğle namazına geçti. Erdoğan cenaze namazında saf tutmak üzere camiden çıktığında çevreden yuhalama sesleri duyuldu. Vatandaşların, Erdoğan ve hükümet üyelerine yönelik tepkisi camiden ayrılırken de sürdü.

CENAZE ARABASINA KALABALIK ENGELİ
Başkentliler ve Türkiye’nin çeşitli illerinden vatandaşlar, cenazeyi, karanfillerle selamladı. Rahşan Ecevit, cenaze Devlet Mezarlığı’na ulaşana kadar, yaklaşık 2,5 saat cenaze arabasının arkasından yürüdü.Rahşan Ecevit, çevresindekilerin ısrarına rağmen bir araca binmeyi kabul etmedi.

ECEVİT’İN SON DURAĞI
Bülent Ecevit’in mezarına 81 il ve KKTC’den kavanoz içerisinde getirilen topraklar, DSP il başkanları tarafından serpildi.

Ecevit’in cenazesi, Devlet Mezarlığı’nda düzenlenen törenin ardından, “Simge” olarak adlandırılan anıttan geçirildikten sonra, anıtın sağ tarafında bulunan boş mezarlardan birine defnedildi.

Bu arada, tabutun üzerinden alınan bayrak katlanarak kırmızı bir kadife kutuda Rahşan Ecevit’e teslim edildi.

VATANDAŞLAR MEZARA KOŞTU
Eski Başbakan Bülent Ecevit’in mezarı, definden sonra ziyarete açıldı. Devlet Mezarlığı’ndaki defin işleminin ardından, korteje katılan vatandaşların Ecevit’in mezarını ziyaret etmelerine izin verildi. Bazı vatandaşlar, Ecevit’in kabrine kırmızı ve beyaz karanfiller ile Türk bayrağı bıraktılar.

Bazı vatandaşların Bülent Ecevit’in mezar taşını öptükleri; bazılarının da yanlarında getirdikleri toprakları Ecevit’in mezarına koydukları, bazılarının ise mezardan toprak aldıkları görüldü.